ADAPTACJA

Adaptacja dzieci 3-letnich

do  warunków życia przedszkolnego

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej to moment przełomowy w jego życiu. Dla wielu dzieci jest to pierwszy kontakt z grupą rówieśniczą i znaczna zmiana dotychczasowego trybu życia. Przychodząc do przedszkola, dzieci różnią się "poziomem zdolności przystosowawczych". Niektóre z nich adaptują się łatwo do nowych warunków przedszkolnych, inne mają duże trudności. Owe trudności mogą się objawiać różnymi zaburzeniami w zachowaniu i reagowaniu.

Wiele zależy od rodziców-  ich pozytywnego nastawienia. Jeśli rodzice akceptują wychowawców, ich metody pracy i samo przedszkole, to zwiększa się także akceptacja nowej sytuacji przez dzieci.

Działania rodzica:

• Wspomaganie dziecka w procesie przystosowania do życia w warunkach przedszkolnych poprzez umożliwienie mu poznania nowego otoczenia w poczuciu bezpieczeństwa (dni otwarte w przedszkolu),
  • wyrabianie orientacji czasowej w rozkładzie dnia,
  • przyswajanie wiedzy o przeznaczeniu i sposobie korzystania z różnych pomieszczeń,
  • wyrobienie nawyku samodzielności (toaleta, ubieranie i rozbieranie garderoby)
  • przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola, do rozstania z rodzicami-  wsparcie psychiczne,
  • wspólny zakup przedmiotów, które dziecko będzie miało w przedszkolu min. kapciuszki, kocyk i poduszka.

Spis rzeczy do przedszkola:

Dziecko:

• kapcie- podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka,
  • worek ze zmiennym ubraniem (3x majteczki, 3xskarpetki, 3x spodenki, 3x koszulka)
  • pościel+ poduszka  „jasiek”
  • misia lub inną przytulankę która będzie stanowić "kawałek domu" i pomoże znieść rozstanie z rodzicem,
  • uśmiech na buzi i dobry humor.

Rodzice pierwszego dnia przynoszą ze sobą:

• pewność, że dziecko sobie poradzi,
  • zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola,
  • uśmiech na twarzy, która będzie bardzo obserwowana przez dziecko i z której dziecko szybko potrafi wyczytać dobre i złe emocje.

DODATKOWE DOKUMENTY DO POCZYTANIA:
ADAPTACJA
RADY DLA RODZICA